• <h3>Dzień szarlotki/ Projekt współpracy SMAKI III</h3> w Skułach

  Dzień szarlotki/ Projekt współpracy SMAKI III

  w Skułach
 • <h3>III Turniej Piłki Siatkowej Drużyn Amatorskich</h3> w Radziejowicach

  III Turniej Piłki Siatkowej Drużyn Amatorskich

  w Radziejowicach
 • <h3>I miejsce w kategorii: człowiek i jego pasja- Mariusz Sztompka</h3> Konkurs foto 2013

  I miejsce w kategorii: człowiek i jego pasja- Mariusz Sztompka

  Konkurs foto 2013
 • <h3>Dzień szarlotki 2013</h3> w Musułach

  Dzień szarlotki 2013

  w Musułach
 • <h3>Chełmonalia 2014</h3> w Kuklówce

  Chełmonalia 2014

  w Kuklówce
 • <h3>I miejsce i Grand Prix w kat.życie codzienne- Katarzyna Stachurska</h3> Konkurs foto 2014

  I miejsce i Grand Prix w kat.życie codzienne- Katarzyna Stachurska

  Konkurs foto 2014
 • <h3>Rajd rowerowy "Śladami Józefa Chełmońskiego"</h3> 2013

  Rajd rowerowy "Śladami Józefa Chełmońskiego"

  2013
 • <h3>Chełmonalia 2013</h3> w Sochaczewie

  Chełmonalia 2013

  w Sochaczewie
 • <h3>Turniej piłki nożnej</h3> w Bartoszówce 2013

  Turniej piłki nożnej

  w Bartoszówce 2013
 • <h3>ZŁOTA JESIEŃ na ZIEMI CHEŁMOŃSKIEGO</h3>

  ZŁOTA JESIEŃ na ZIEMI CHEŁMOŃSKIEGO

 • <h3>ZŁOTA JESIEŃ na ZIEMI CHEŁMOŃSKIEGO</h3>

  ZŁOTA JESIEŃ na ZIEMI CHEŁMOŃSKIEGO

 • <h3>ZŁOTA JESIEŃ na ZIEMI CHEŁMOŃSKIEGO</h3>

  ZŁOTA JESIEŃ na ZIEMI CHEŁMOŃSKIEGO

 • <h3>ZŁOTA JESIEŃ na ZIEMI CHEŁMOŃSKIEGO</h3>

  ZŁOTA JESIEŃ na ZIEMI CHEŁMOŃSKIEGO

 • <h3>ZŁOTA JESIEŃ na ZIEMI CHEŁMOŃSKIEGO</h3>

  ZŁOTA JESIEŃ na ZIEMI CHEŁMOŃSKIEGO

 • <h3>ZŁOTA JESIEŃ na ZIEMI CHEŁMOŃSKIEGO</h3>

  ZŁOTA JESIEŃ na ZIEMI CHEŁMOŃSKIEGO

 • <h3>ZŁOTA JESIEŃ NA ZIEMI CHEŁMOŃSKIEGO</h3>

  ZŁOTA JESIEŃ NA ZIEMI CHEŁMOŃSKIEGO

 • <h3>ZŁOTA JESIEŃ NA ZIEMI CHEŁMOŃSKIEGO</h3>

  ZŁOTA JESIEŃ NA ZIEMI CHEŁMOŃSKIEGO

dzisiaj jest: piątek, 7 maj 2021 imieniny: Gizeli, Ludmiły, Benedykta

MAPA INTERAKTYWNA

PRZEJDŹ DO MAPY

CO CIEKAWEGO W TERENIE


QUESTY

Turystyka z zagadkami czy odkrywanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, to najczęściej spotykane w Polsce określenia na questing. Jeśli dodamy, że jest to zabawa łącząca elementy harcerskich podchodów i gier terenowych, której zwieńczeniem jest odnalezienie skarbu – mamy prawie kompletną definicję. Prawie. Bo questing to coś więcej. Jest zjawiskiem wieloaspektowym. I nie należy ujmować go tylko w ramy nowego produktu na turystycznej mapie Polski. Nie jest także wyłącznie metodą poznawania dziedzictwa miejsca.

 

Metoda odkrywania dziedzictwa miejsca polegająca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach.

(Źródło: „Ekoturystyka i odkrywanie dziedzictwa”.
Zbiór dobrych praktyk pod. Red. Dominiki Zaręby,
Kraków 2008)

W poszukiwaniu tożsamości

Każdy region, każde miasto, każda okolica może poszczycić się czymś, co ją wyróżnia. Dla jednych będzie to zapomniana legenda, dla innych niespotykane elementy krajobrazu, dla jeszcze innych ciekawe okazy fauny i flory. Jednak wszystkie te elementy tworzą tożsamość miejsc, których dotyczą. Dzięki questingowi w nieszablonowy sposób możemy stać się uczestnikami fascynującej przygody, poszukiwaczami skarbów, odkrywcami tajemnic małych ojczyzn.  Warto na chwilę przystanąć i spróbować rozwiązania słownych zagadek, będących kluczem do odkrycia dziedzictwa kulturowego regionu, o którym opowiadają. Dzięki ciekawie poprowadzonej narracji, uczestnik guestu, w turystyczną przygodę angażuje emocje i, ale zapamiętuje informacje tego miejsca dotyczące. Poprzez to buduje także swoją własną tożsamość.

 

Najlepsze questy potrafią uchwycić i oddać ducha miejsca. Oddanie jednak tego ducha wymaga, abyśmy to przeżyli czy odkryli poprzez własne doświadczenie. Jeśli pragniemy odnaleźć ducha miejsca, musimy nauczyć się, jak dostrzegać szczegóły i odkrywać ukryte historie.

Steven Glazer, twórca Questingu

Połączyć pokolenia

Ten proces ma także inny głębszy wymiar. Podkreśla wartość wspólnoty. Co więcej, wzmacnia więzi pomiędzy poszczególnymi jej członkami poprzez wspólne zaangażowanie w tworzenie questów. Jest więc międzypokoleniowy i uniwersalny. Pozwala na wzajemne spotkanie różnych osób, należących do tej samej lokalnej społeczności. Dzieci, młodzież biorące udział w tworzeniu questów mają szansę poznać osoby posiadające wiedzę na temat regionu, jego historii, legend czy anegdot. Często najbliższą okolicę, którą znają od dzieciństwa, odkrywają na nowo, nie mogąc wyjść ze zdumienia jak wiele skarbów kryją ich małe ojczyzny. Dzięki questom odkrywają ich potencjał i zaczynają działać na rzecz rozwoju swojego lokalnego środowiska szukając wyróżników mogących je wypromować. A to z kolei wyrabia w młodych ludziach prawidłowe wzorce społeczne oparte na pogłębianiu poczucia tożsamości ze swoim miejscem zamieszkania.

Dobra zabawa

Oprócz funkcji edukacyjnej, celem questingu jest także dobra zabawa. Taka niewątpliwie towarzyszy i tworzeniu questów, i ich realizacji. Uczestnik zabawy przeistacza się w poszukiwacza skarbów. Na początku dostaje mapkę i opis, czyli zapisane prozą lub wierszem zadanie do zrealizowania. Wędruje zgodnie z instrukcjami rozwiązując zagadki i łamigłówki.Tym sposobem dociera do miejsc, tajemnic, legend, ciekawych zjawisk przyrodniczych, które nie są opisane w żadnym przewodniku. Nie można znaleźć ich w Internecie. Na końcu wędrowiec odkrywa skarb – przeważnie skrzynkę z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest. A twórcy questów? Są pierwszymi testującymi i, jeśli podczas przygotowywania zagadek sami dobrze się bawią oraz czerpią radość z tworzenia, to podobne emocje będą towarzyszyć turyście – odkrywcy. Dlatego tak ważne jest, aby podczas szkoleń poszukać odpowiedzi na pytania: co to jest questing, na co zwracać uwagę podczas tworzenia ścieżek, gdzie szukać inspiracji i jak porządkować pojawiające się pomysły.

A korzyści?

Gotowe questy mogą być doskonałą i atrakcyjną formą zwiedzania ciekawych i, pozornie, mniej ciekawych miejsc. Stanowią także świetne uzupełnienie oznakowanych szlaków i tras turystycznych. Co więcej, dzięki questingowi dotarcie do tajemnic, legend, ciekawych zjawisk przyrodniczych, które nie są zapisane w żadnym przewodniku, okaże się fascynującą przygodą. Ale nie tylko to. Czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi to coś, czego nie można kupić za żadne pieniądze świata. To wszystko sprawia, że questing jest tak wyjątkowy.

 

QUESTING W PIGUŁCE

Cele Questingu:

-   odkrycie na nowo regionu poprzez wyjątkowe elementy i historie związane  z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym i  kulturowym,

-    aktywizacja lokalnej społeczności (dzieci, młodzież, regionaliści, zarządcy atrakcji turystycznych, osoby zajmujące się promocją),

-    promocja regionu poprzez nową formę turystyki.

Źródło: http://www.gci.mszczonow.pl/1855,co-to-jest-questing.html

 

Dla kogo? 

Dla rodzin.

Questing to propozycja skierowana przede wszystkim dla całych rodzin, doskonale wpisująca się w trend turystyki rodzinnej. Choć samo słowo nie znalazło jeszcze polskiego odpowiednika, to definiować je można poprzez zabawę mającą coś z harcerstwa i podchodów. Dzięki niemu możemy przeżyć niesamowitą przygodę. Przenieść się w zupełnie inny wymiar. To powrót do świata, który pamiętamy z naszego dzieciństwa. Tu podstawą było wspólne odkrywanie, przeżywanie i wspominanie. Nieważne gdzie. Ważne, że razem. Całą rodziną.  A mechanizm? Ważne, że nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wystarczą wcześniej nabyte foldery, mapy ze szlakami i wierszowanymi wskazówkami, rozwiązanie których prowadzi do określonego celu – skarbu w postaci skrzyneczki z pieczątką świadczącą o rozwiązaniu questu.

 

Twórczy sposób na nudę

Mamo, tato nudzi mi się! Ile razy dziennie rodzice słyszą takie zdanie? Ale nie to jest najważniejsze. O wiele bardziej istotne jest to, jak na nie reagują. Kolejna lalka czy samochodzik, a także bierne sadzanie przed komputerem, to mało twórcze pójście na łatwiznę. Dziecko potrzebuje spędzenia czasu z rodzicami, poświęcenia uwagi, rozmowy. To wszystko daje wspólna zabawa – jedno ze słów kluczy questingu. Dla dzieci jest czymś naturalnym. Poprzez zabawę poznają otaczający je świat i mechanizmy nim rządzące. Antoni Kępiński uważa także, że ucząc różnych form interakcji z otoczeniem, uczy też pokonywania własnego lęku. Nie jest jednak zarezerwowana wyłącznie dla milusińskich. Dorośli potrzebę zabawy realizują w innym celu. Dzięki niej relaksują się i nabierają dystansu do codziennych spraw. Odreagowanie stresu i wysiłku pozwala z kolei na zachowanie zdrowia psychicznego.

 

Co dalej? I gdzie?

Wyobraźmy sobie sytuację. Sobota rano. Za oknem cudna pogoda. Nareszcie dzień bez pośpiechu, zabiegania. I często dylemat: co zrobić ze sobą i wolnym czasem? I tu mała podpowiedź. Pora wybrać się na rodzinny szlak przygody i spróbować questingu. Będzie to czas z korzyścią dla każdego, dający możliwość pełniejszego poznania się w nowych, sytuacjach, okazywania sobie wzajemnej pomocy i podejmowania współpracy w osiąganiu celu. To przydaje się nie tylko podczas wypraw, ale również na co dzień. Dzięki questingowi, odkrywanie nowych miejsc, przybliżanie historii odwiedzanych terenów, wykazywanie się spostrzegawczością czy umiejętnością logicznego myślenia, będzie i przygodą, i korzystnie wpłynie na rozwój dzieci i rodzinnych więzi. Ze wspólnie rozwiązywanych questów płynie jeszcze jedna korzyść: wspomnienia, które ubogacają i stanowią kapitał w dorosłym życiu.
Kto wie jaki jeszcze skarb odkryjemy dzięki questingowi?

 

Dla szkół

Questing. Lekcje w terenie.
Już Konfucjusz wiedział, że nie ma lepszego sposobu na przyswojenie wiedzy niż ten w myśl zasady nauka przez zabawę. Zwłaszcza, jeśli chodzi o treści związane z historią czy dziedzictwem kulturowym. Stąd też konfucjańskie: powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem doskonale wpisuje się w questing. To metoda, która może stać się alternatywą do tradycyjnych lekcji historii, przyrody czy nawet WOS.

Dobry sposób na poznanie historii 
Każdy region, każde miasto, każda okolica może poszczycić się czymś, co ją wyróżnia. Dla jednych będzie to zapomniana legenda, dla innych niespotykane elementy krajobrazu, dla jeszcze innych ciekawe okazy fauny i flory. Dzięki questingowi w nieszablonowy sposób możemy stać się uczestnikami fascynującej przygody, która zaprowadzi nas do skarbnicy wiedzy. Warto więc na chwilę przystanąć i spróbować rozwiązania słownych zagadek, będących kluczem do odkrycia dziedzictwa kulturowego regionu, o którym opowiadają. Ten proces ma także inny, głębszy wymiar. Buduje i wzmacnia więzi społeczne. Stawia na pracę zespołową. A więc umiejętność niezbędną do funkcjonowania społeczeństwie. To z kolei jedno z podstawowych, jeśli nie prymarnych, zadań stawianych przed współczesną szkołą. Każdy bowiem może taki quest przygotować. Co najważniejsze, jego autorami mogą być także sami uczniowie. I to zarówno młodzież zamieszkująca dany teren, jak i dzieci przyjeżdżające np. na Zieloną Szkołę. Uczniowie tworząc quest muszą wykazać się pomysłowością, umiejętnością układania pozyskanych wiadomości w wierszowane zagadki.  Sam  questing, nie ogranicza się jednak do murów szkoły. Pozwala na wzajemne spotkanie różnych osób, należących do tej samej lokalnej społeczności. Dzieci, młodzież biorące udział w tworzeniu questów mają szansę poznać osoby posiadające wiedzę na temat regionu, jego historii, legend czy anegdot. Często najbliższą okolicę, którą znają od dzieciństwa, odkrywają na nowo, nie mogąc wyjść ze zdumienia jak wiele skarbów kryje.

Uczyć bawiąc 
Edukacja połączona z zabawą to jeden z aspektów questingu. Taka niewątpliwie towarzyszy i tworzeniu questów, i ich realizacji. Uczestnik zabawy przeistacza się w poszukiwacza skarbów. Na początku dostaje mapkę i opis, czyli zapisane prozą lub wierszem zadanie do zrealizowania. Wędruje zgodnie z instrukcjami rozwiązując zagadki i łamigłówki. Na końcu wędrowiec odkrywa skarb – przeważnie skrzynkę z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest.

 

A korzyści?
Gotowe questy mogą być doskonałą i atrakcyjną formą przekazywania wiedzy. Dotarcie do tajemnic, legend, ciekawych zjawisk przyrodniczych, które nie są zapisane w żadnym podręczniku, może się okazać fascynującą przygodą. Ale nie tylko to. Wiedza nabyta poprzez osobiste doświadczenia z pewnością na długo zapadnie w pamięć.

 

Dla samorządów

Spektakularne kampanie marketingowe nie zawsze efektywnie promują miasta i regiony, a wysokość wygenerowanych na ten cel środków niekoniecznie przekłada się na liczbę inwestorów czy odwiedzających. Dzieje się tak dlatego, że w procesie tworzenia strategii promocji regionu bardzo często pomijane jest jeszcze jedno istotne ogniwo stanowiące jej siłę napędową – lokalna społeczność. Skupiając się na dotarciu do jak najszerszego grona odbiorców umniejszana jest jej rola. Na drugi plan schodzi integracja wielu lokalnych podmiotów, zarówno z sektora publicznego (np. organy administracji publicznej, organizacje pozarządowe) jak i komercyjnego (hotele, agencje turystyczne, przedsiębiorcy).

Jak zatem połączyć tak wielu różnych odbiorców z odmiennymi oczekiwaniami i wymaganiami?

Co zrobić, aby trafić w gust coraz bardziej wybrednego i jednocześnie znudzonego masowym wypoczynkiem turysty?

Questing to odpowiedź, propozycja i zaproszenie jednocześnie. Coraz częściej sięgają po niego zarówno całe regiony jak i poszczególne miejscowości czy instytucje. Trudno nie dostrzec jego potencjału jako innowacyjnego narzędzia w marketingu miejsc. Doskonale wpisuje się w strategię nie tyle promowania, co rozwoju danego regionu. To także narzędzie, które może zostać wykorzystane zarówno przez administrację publicznąorganizacje pozarządowe jak i firmy, czy inne podmioty komercyjne działające na danym obszarze. Quest bowiem może komunikować w treści również informacje o głównym i legendarnym zakładzie pracy w danej miejscowości (pokazując go od zupełnie innej, nieznanej jeszcze strony). Jako metodologia łącząca w sobie tworzenie nowego szlaku turystycznego, bez dużych nakładów na infrastrukturę, wydobywa najciekawsze aspekty charakterystyczne dla danego miejsca. Elementy dziedzictwa kulturowego, niespotykane elementy krajobrazu, ciekawe okazy fauny i flory, to wszystko staje się treścią komunikacji pomiędzy nadawcą (miasto, region, lokalna społeczność) a odbiorcą (turyści).  Siłą tej metodologii  jest to, że zaangażowane strony mają realny i bezpośredni wpływ na rozwój turystyki w swojej miejscowości. Biorą udział w tworzeniu produktów turystycznych, poprzez które promować będą swój region. A wartość nadrzędna questingu? Z pewnością fakt, że jest dla każdego.

A zatem?

 

Questing to narzędzie wielowymiarowe w marketingu regionów. Dzięki niemu nie tylko skutecznie wypromujemy region, miasto czy miasteczko. Narzędzie, u podstaw którego leży wielokierunkowy dialog, skierowany do różnych grup społecznych, jest gwarantem, że w proces rozwoju danego regionu zaangażowani będą zarówno odbiorcy zewnętrzni, jak również , a może przede wszystkim, członkowie lokalnej społeczności. A to z kolei stanowi o innowacyjności questingu jako sposobu na wyróżnienie się na tle innych.

Źródło: http://questing.pl/

Zapraszamy do pobrania publikacji wycieczek Questingowych. 

 

Wczytywanie

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

ZAPRASZAMY!


BIULETYN KWARTALNY